Tabliczka mnożenia do 100 to coś, co każdy z nas znać powinien

Mnożenie: czym jest?
Tabliczka mnożenia towarzyszy nam od najmłodszych lat – na początku liczymy nieświadomie, później… uczymy się tabliczki mnożenia na pamięć. Mnożenie jest jednym z czterech podstawowych działań arytmetycznych (obok dodawania, odejmowania i dzielenia). W codziennym życiu najczęściej nawet nie zastanawiamy się, że właśnie mnożymy kolejne czynniki (fachowo nazywane mnożna i mnożnik), a ich wynik to nie taki zwykły wynik, a iloczyn.

Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest mnożenie?
Mnożenie to tak naprawdę skrócona wersja dodawania. Przecież 2+2+2=6 to to samo, co 2×3=6. Jednak to, co dorosłym wydaje się oczywiste, dla dzieci już takie proste nie jest. Zasady mnożenia najlepiej wytłumaczyć graficznie, tak, aby maluch unaocznił sobie, czym jest to działanie. Popularne jest rozrysowywanie działań na osi czasu – wtedy dziecko widzi, skąd nagłe skrócenie zapisu działania stosowanego przy dodawaniu. Jeszcze łatwiej wytłumaczyć istotę mnożenia korzystając z rekwizytów. Np. rozdzielamy owoce pomiędzy dzieci i chcemy je policzyć. Możemy je po prostu dodać, a możemy każdemu z trojga dzieci położyć dwie mandarynki na talerzyku. Popularnością cieszy się także wykorzystywanie kartonu, do którego doczepiamy klamerki do bielizny. Boki symbolizują pierwszy czynnik, klamerki – drugi.
Tabliczka mnożenia
W nauce mnożenia niezwykle pomocna jest tabliczka mnożenia, która pomaga unaocznić poszczególne działania. To graficzny zapis mnożenia. Dzięki tabliczce mnożenia możemy po prostu nauczyć się wyników na pamięć lub starać się dostrzec pewne zależności.

30 września nasza szkoła wzięła udział w obchodach VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Szkolnym koordynatorem akcji była pani Agnieszka. Uczniowie klasy szóstej egzaminowali swoich kolegów i osoby dorosłe. Egzaminatorami byli: Zuzanna Cicha, Natalia Cichy, Blanka Flak, Emilia Fortuna, Daria Lach, Magdalena Sulima, Emilia Włodarczyk, Weronika Włodarczyk, a pod koniec akcji zaangażował się też Szymon Tańcula.

Tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” otrzymało 5 uczniów z klasy III, 11 z klasy IV, 9 z klasy V i 17 z klasy VI. Do komisji egzaminacyjnej zgłosiło się również 2 uczniów z klasy II – egzamin zdali śpiewająco. Brawo!
Certyfikat „Eksperta Tabliczki Mnożenia” otrzymali również dorośli: pani Dyrektor, 10 nauczycieli, pani sekretarka, pani sprzątaczka oraz dwoje odważnych rodziców.
Cała akcja cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów. Gratulujemy wszystkim dobrej znajomości tabliczki mnożenia. W przyszłym roku liczymy na więcej odważnych rodziców.

[cws_gpp_images_by_albumid theme=grid id=”6339487452281877185″]

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz