Święto Niepodległości

11 listopada 1918. Niemcy oddają broń. Mamy Niepodległość.

„Dzień dzisiejszy należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Jesteśmy wolni! Jesteśmy panami u siebie! Stało się i to w tak nieoczekiwanych warunkach… Od wczesnego ranka odbywa się przejmowanie urzędów niemieckich przez władze polskie. Niemcy zbaranieli, gdzieniegdzie się bronią, zresztą dają się rozbrajać nie tylko przez wojskowych, ale przez lada chłystków cywilnych… Dziwy, dziwy w naszej stolicy!”

Tak dzień 11 listopada 1918 roku wspominała księżna Maria Zdzisława Lubomirska. Nam przypomniała o tym ważnym wydarzeniu klasa druga, która z tej okazji przygotowała program artystyczny. Śpiewaliśmy piękne pieśni patriotyczne, dużo i głośno. A po co? By pamiętać! By iść za słowami Naszego Marszałka Józefa Piłsudskiego, bo… „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.” A my już zawsze pragniemy mieszkać w wolnej Polsce.

Barbara Brachowicz

[cws_gpp_images_by_albumid theme=grid id=”6489721175860945217″]

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz