Poznaj Polskę – wycieczka klas I-III

W dniu 27.04.2022 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Bodzanowie,  pod opieką wychowawców wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Ogrodu Botanicznego  i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Poznaj  Polskę”.

              Przed wejściem na teren Ogrodu Botanicznego uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, a następnie wraz z przewodnikami odbyli „podróż” po najciekawszych miejscach Ogrodu. Zwiedzanie rozpoczęło się od zapoznania uczestników  z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego miejsca. Uczniowie dowiedzieli się, m. in., że jest to najstarszy ogród botaniczny w Polsce i zajmuje powierzchnię prawie 10 ha. Obecnie na terenie Ogrodu znajduje się około 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym prawie 1000 gatunków drzew i krzewów i ponad 2000 gatunków  i odmian roślin szklarniowych.

              W trakcie zwiedzania uczniowie podziwiali „arboretum”, czyli parkową część Ogrodu, która zajmuje jego największą  część i skupia ogromną kolekcję drzew i krzewów. Najcenniejszym okazem jest tu „Dąb Jagielloński”, który ma około 230 lat i został uznany za pomnik przyrody. Uczniowie mieli też możliwość oglądania kolekcji roślin tropikalnych, zgromadzonych m.in. w szklarni „Victoria”, której nazwa pochodzi od uprawianej tam rośliny wodnej – wiktorii brazylijskiej. W palmiarni „Jubileuszowej” oraz zespole szklarni tropikalnych podziwiali zbiór około 50 gatunków palm, roślin mięsożernych, tropikalnych roślin użytkowych czy najstarszą w Polsce kolekcję sagowców. Zostali również zapoznani z kilkoma okazami roślin biblijnych, których nazwy są wspominane na kartach Biblii, m. in. winorośl, kąkol, drzewo chlebowe oraz przedstawicielami roślin śródziemnomorskich i roślin wodnych. Oglądając bogatą kolekcję roślin, uczniowie dowiedzieli się również, jak niektóre z nich przystosowały się do określonych warunków klimatycznych czy glebowych, np. rośliny pustynne, epifity, rośliny drapieżne.

                   Następnie autokarem przejechaliśmy pod Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie czekał już na nas przewodnik by oprowadzić nas po ekspozycji. Dzięki przewodnikom-pasjonatom lotnictwa poznaliśmy anegdoty zarówno o skrzydlatych maszynach, jak i pilotach, którzy nimi latali. Mieliśmy także okazję wejść do kilku samolotów, a nawet usiąść za sterami. W hangarach , które zwiedziliśmy  w muzeum , zobaczyliśmy ciekawe zbiory będące ściśle związane z lotnictwem: dokumenty, odznaczenia i naszywki, mundury i stare czapki. Nie zabrakło  również starych silników czy wyrzutni rakiet. W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie znajduje się również zawierająca ogromne zasoby biblioteka. Mogliśmy zobaczyć w niej wszystko, co związane jest  z lotnictwem – chociażby sprawozdania z pierwszych prób lotniczych i historie lotniczych katastrof.

              Uczniom bardzo podobał się pobyt w Ogrodzie Botanicznym i Muzeum Lotnictw Polskiego. Podczas zwiedzania uzyskali szeroką wiedzę na temat różnorodności i bogactwa flory świata oraz poznali historię pierwszych latających maszyn. Wycieczka ta udowodniła, że mimo dostępności różnych środków audiowizualnych, bezpośredni kontakt z przyrodą , roślinami i innymi eksponatami jest najlepszym sposobem przekazywania wiedzy przyrodniczej i historycznej.

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz