W dniach 26-28. 10. 2022 uczniowie z klasy 6. i 7. udali się na trzydniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Wyjazd został zorganizowany dzięki wsparciu MEiN w ramach projektu „Poznaj Polskę” na realizację którego otrzymaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 15 000 zł.
Wycieczka rozpoczęła się w godzinach porannych. Po 5 godzinach podróży naszym pierwszym celem była Kopalnia Złota oraz Osada Górnicza w Złotym Stoku. Zwiedzanie Podziemnej Trasy Kopalni z jedynym w Polce podziemnym wodospadem „ Sztolni Czarnej ”, zapoznanie z legendą o zabłąkanej Gertrudzie podczas zwiedzania „ Sztolni Gertruda” i poznanie ekspozycji kopalni dostarczyły nam niemało wrażeń. Następnie kontynuowaliśmy pobyt na Złotym Stoku zwiedzając Osadę Górniczą. Każdy z uczestników mógł włączyć się do zabawy aby sprawdzić jak działały średniowieczne urządzenia. Na koniec zwiedzania była wędrówka przez Ścieżkę Strachu. Ten wirujący tunel z efektami dźwiękowymi i świetlnymi zapewnił nam niesamowite wrażenia.
Pełni wrażeń z pobytu kontynuowaliśmy podróż. Tym razem naszym celem była Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Jest to najdłuższa jaskinia Sudetów , położona w Masywie Śnieżnika. Zwiedzanie tego magicznego miejsca było dla nas wspaniałym przeżyciem. Piękno podziemnego świata zaskakiwało nas na całej długości trasy. Korytarze pokrywają liczne formy naciekowe: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kopuły czy draperie naciekowe. Poznaliśmy florę i faunę jaskini ale też historię jej odkrycia, wszystko połączone było niezwykłym pokazem dźwięku i światła.
Drugi dzień naszej wycieczki spędziliśmy w parku Narodowym Gór Stołowych w towarzystwie przewodnika, którego wiedza na każdym etapie podróży była dla nas cennym źródłem informacji. Po przejechaniu malowniczej trasy z Polanicy Zdrój zwiedzanie rozpoczęliśmy od Błędnych Skał. Przejście przez ten prawdziwy skalny labirynt położony na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych był dla wszystkich niesamowita przygodą. Idąc skalnymi schodkami i drewnianymi kładkami pomiędzy wysokimi a wąskimi szczelinami zatrzymywaliśmy się przy bajkowych skałach by podziwiać niesamowite wytwory przyrody, a dostępny na trasie punk widokowy ukazał nam przepiękną panoramę.
Po krótkim postoju ruszyliśmy prze las na Szczeliniec Wielki. Pogoda nam dopisała a droga robiła na nas coraz większe wrażenie. Po krótkim odpoczynku w schronisku ruszyliśmy na Szczeliniec Wielki. Zachwyciły nas ogromne skalne formy, ale też ich nazwy. Idąc szlakiem napotkaliśmy „Małpoluda”, ”Wielbłąda”, „ Słonia”. Zeszliśmy do „Piekiełka” czyli skalnej szczeliny w której panuje specyficzny mikroklimat oraz podziwialiśmy panoramę z najwyższego punktu na Szczelińcu Wielkim. Droga powrotna schodami przez las doprowadziła nas do Karłowa.
W późnych godzinach popołudniowych dotarliśmy do Polanicy Zdrój na krótki spacer po tym uzdrowisku położonym u podnóża masywu Góry Piekielnej. Przeszliśmy przez Park Zdrojowy oraz odwiedziliśmy Pijalnie Wód Mineralnych „Wielka Pieniawa”.
Kolejny dzień naszej wycieczki do Kotliny Kłodzkiej rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Już od samego początku zachwycił nas budynek muzeum który mieści się w XVI wiecznym młynie papierniczym. Pani przewodni opowiedziała nam historię papieru i papiernictwa oraz pokazała wystawę z dawnymi urządzeniami produkcyjnymi i materiałami piśmienniczymi. W dalszej części naszego pobytu stworzyliśmy piękną papeterię , którą zabraliśmy do domu.
Ostatnim punktem tego dnia było zwiedzanie Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Muzeum mieści się w barokowym gmachu dawnego internatu dla uczniów pobliskiego kolegium jezuickiego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy ” Oczy czasu. Zegary mechaniczne popularne na Śląsku w XIX w i I poł .XX wieku”. Wystawa prezentuje zegary szafkowe, skrzynkowe, gabinetowe, kominkowe słoneczne, a także zegary kieszonkowe i pozytywki. Podziwialiśmy też meble i inne elementy wyposażenia wnętrz.
Następnie zwiedzaliśmy wystawę „Z dziejów Kłodzka” poświęconą tysiącletniej historii Kłodzka . Podczas zwiedzania średniowiecznych podziemnych korytarzy, poznaliśmy życie codzienne dawnych mieszkańców Kłodzka a także dzieje miasta od pierwszej wzmianki, a skończywszy na „powodzi tysiąclecia” w 1997 roku. To był ostatni punkt programowy naszej wycieczki.
Autor tekstu: D. Zagól
Zdjęcia: M. Koczara, D. Zagól, A. Wrześniak