Koncert upamiętniający Konstytucję 3 maja – Tobie, Ojczyzno

Dzisiaj wyjątkowa data, którą w naszej szkole wspominaliśmy już 25 kwietnia. Wówczas bowiem odbyła się uroczysta akademia, podczas której nie tylko obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, ale też próbowaliśmy zdefiniować, czym są dla nas takie pojęcia jak Polska, Ojczyzna, wolność, tradycja, patriotyzm… To bardzo trudne, a tak piękne wartości, które w naszym życiu odgrywają niezwykle istotną rolę. Aby pomóc nam je zrozumieć, Pani Elżbieta Piekut i Pani Aneta Stanak przygotowały koncert, do udziału w którym zaangażowały wszystkich chętnych. Występowali zarówno nasi najmłodsi uczniowie, jak i ci starsi, a także nauczyciele i Pani Dyrektor. Było wiele podniosłych i wzruszających momentów, które z pewnością pozostaną w pamięci publiczności. Refleksji i przeżywaniu tak niezwykłych chwil sprzyjała też niezwykle uroczysta atmosfera, którą tworzyli nie tylko prezentujący piosenki i utwory literackie, ale też bardzo wymowna dekoracja przygotowana pod kierunkiem Pani Elżbiety Piekut. To wszystko złożyło się na niezwykłe widowisko, w którym każdy mógł powiedzieć te magiczne słowa: „Tobie, Ojczyzno”, a w głębi duszy zastanowić się, co się pod nimi kryje.

Występujący zaprezentowali w swojej interpretacji następujące teksty kultury:

Pani Dyrektor Grażyna Skóra przy akompaniamencie Michała Dziuby– A. Słonimski, „Polska”

Klasa I wraz z Panią Katarzyną Strugałą – „Mówię o Tobie dobrze”; wykonaniu piosenki towarzyszył taniec z naszymi narodowymi barwami;

Emilka Zoń – A. Rosiewicz, „Pytasz mnie”

Oddział przedszkolny pod opieką Pani Joanny zatańczył krakowiaka.

Mateusz Kunc – A. Szafraniec, „Aby ktoś mógł żyć”

 Chłopcy z klasy III wraz z Panią Marzena Ziętarą – R. Sawicki, „Polskie kwiaty”

Pani Monika Trybulska wraz z Nadią, Mają i Moniką z klasy VI – Czerwone Gitary, „Biały krzyż”

Nina Mamro – S. Przybylska, „Gdzie są kwiaty”

Klasa II wraz z Panią Barbarą Brachowicz –  „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”

Oliwier Surówka – J. Brzechwa, „Globus”

Gabriel Balogh – E. Bem, „W domu ojczystym”

Pani Monika Trybulska – P. Gintrowski „Śmiech”

Pani Agnieszka Michalik przy akompaniamencie Michała Dziuby – W. Szymborska „ Gawęda o miłości ziemi ojczystej”

Marysia Dudzik – M. Grechuta, „Wolność”

Karol Domagała – M. Grechuta „Ojczyzna”

Klasa III wraz z Panią Elżbietą Piekut – J. Kaczmarski „Mury”

Cyprian Sochacki – K. Giżowska „Mój serdeczny kraj”

Pani Aneta Stanak – A. Mickiewicz, fragment „Pana Tadeusza”

Krzysztof Kosela – J. Pietrzak „Jest taki kraj”

Na koniec prowadzący: Oliwia Tańcula oraz Bartosz Domagała zaprosili wszystkich do odśpiewania „Witaj majowa jutrzenko”.  Ależ to było radosne „Wiwat Maj!

 

 

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz